25.02.2020, Вести
NLB и официјално ја купува најголемата српска државна банка
Словенечката Нова љубљанска банка (NLB) и официјално ја купува најголемата српска државна банка, Комерцијална банка, пишуваат српските медиуми, цитирани од Бизнис Инфо.Државата одлучила да ја прифати понудата на NLB којашто за купување на 83,23% од а...
25.02.2020, Вести
Продажбата на паметни телефони во Кина опадна за повеќе од една третина
Продажбата на паметните телефони во Кина опадна за повеќе од третина во јануари 2020 година, според денешните податоци на кинеската Влада, што покажуваат колкава штета носи епидемијата на коронавирусот на потрошувачкиот пазар.Кина кон крајот на јануа...
19.02.2020, Вести
Безос ќе стипендира научници кои сакаат да ја заштитат Земјата
Основачот на Амазон, Џеф Безос планира да потроши 10 милијарди долари од сопственото богатство за да помогне во борбата против климатските промени.Најбогатиот човек на светот објави на Инстаграм дека од ова лето ќе почне да дава стипендии на научници...
06.02.2020, Вести
Кина ги преполовува царините на американски производи вредни 75 милијарди долари
Кина објави дека ќе ги преполови царините за увозот на стоки од САД во вредност од 75 милијарди адолари, како дел од договореното повлекување од трговската војна помеѓу двете најголеми светски економии.Овој потег доаѓа во време кога Кина се бори со е...
30.01.2020, Вести
Тесла на листата службени возила на германската Влада
Преземено од МИА.мкКомпанијата Тесла отсега е на списокот автомобили на германската Влада,што традиционално го чинат Ауди, БМВ, Мерцедес и Фолксваген. Тесла е првата не-германска компанија на оваа листа.Весникот „Билд“ објави податоци за доверливата ...