10.12.2019, Вести
Од 1 јануари почнува транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија
Од 1 јануари 2020 година ќе почне транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија, изјави извршниот директор на „Булгартрансгаз“, Владимир Малинов.Според него, компанијата ќе почне оваа недела да го полни со га...
05.12.2019, Вести
Од следното лето поевтин роаминг со Грција, најавува министерот Манчевски
Од следната летна туристичка сезона граѓаните ќе користат поевтин роаминг со Грција, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.– Она што можам да го најавам пред стартот на следната летна туристичка сезона ...
04.12.2019, Вести
Возови на батерии од следната година на пругите во Данска
Данска од наредната година на своите пруги ќе воведе возови на батерии. Тие треба да се најдат на две железнички линии во 2020 година.Министерот за сообраќај Бени Енгелбрехт постигна договор со регионалните власти на Копенхаген, Зеланд и Централен Ју...
26.11.2019, Вести
Кинезите ја основаа најголемата бродоградбена компанија во светот
Кина денеска официјално ја основа компанијата за бродоградба Кина Шипбилдинг Груп (China Shipbuilding Group), која беше прогласена за најголема во светот од државната телевизија.Основањето на компанијата се базира на обединување две водечки кинески б...
21.11.2019, Вести
Германски „Континентал“ до 2028 година ќе укине 5.040 работни места низ светот
Германскиот производител на автомобилски мотори „Континентал“ соопшти дека ќа го намали своето производство заради тоа што построгите правила за емисијата на штетни гасови ќе може да ја намалат побрувачката за компонентите за моторите со внатрешно со...
14.11.2019, Вести
Германија за влакно избегна рецесија
Најголемата европска економија- германската, во третиот месец од годината растела подобро од предвидувањата, но и натаму со слабите 0,1 отсто, покажуваат официјалните германски статистички податоци.Сојузното германско Биро за статистика ги ревидирало...
07.11.2019, Вести
АВИОНИТЕ НА ЛУФТХАНЗА ГИ СПУШТИЈА КРИЛЈАТА
Поради дводневниот штрајк кој го закажа Независниот синдикат на кабинскиот персонал Луфтханза најави дека ќе активира специјален план на летови во тој период.Имено, германскиот авио-превозник ќе го намали бројот на закажани летови во текот на тие два...
29.10.2019, Вести
Турски „Пурпласт“ ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје 2
Турската компанија од автомобилската индустрија „Пурпласт“ ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје 2, во која првично ќе вложи пет милиони евра и ќе отвори 100 работни места. Вкупната инвестиција во фабриката, што според планот, треба да биде отворена следна...
23.09.2019, Вести
Во Црна Гора најмногу инвестиции од Унгарија, Русија и БиХ
Вкупниот прилив на странски директни инвестиции во Црна Гора од почетокот на јануари до крајот на јули годинава достигна 448,2 милиони евра, додека во исто време се „одлеале“ 206,7 милиони евра, покажуваат првичните податоци на Централната банка на Ц...