РЕГИОНАЛНА И МЕЃУНАРОДНА СОРАБОТКА 06.07.2020
👁 Прочитано:22.09.2020,
„Амазон“ инвестира во компанија за рециклирање на батерии
Компанијата „Амазон“, една од најголемите корисници на батерии во светот, инвестира во компанијата за рециклирање на батерии „Редвоод Материалс“, компанија основана од поранешниот извршен директор на „Тесла“, ЈБ Штраубел. Инвестицијата е дел од 2 мил...
21.09.2020,
Објавена листата на најдобри универзитети во светот
На листата на најдобри 10 универзитети на светот, на прво место петта година по ред е  Универзитетот „Оксфорд“, Велика Британија. Американските универзитети се најбројни на листата на 10 најдобри, а кинескиот универзитет „Цингхуа” е привот универзите...
21.09.2020,
Гигантот „Нидека“ планира инвестиција од 100 милиони евра во Нови Сад
Јапонската компанија „Нидека“ која е гигант во  производство на компоненти во автомобилската индустрија  изврши скенирање на теренот и условите и сериозно пристапи кон можноста за отворање нова фабрика во Нови Сад. При посетата на Нови Сад, претседат...
21.09.2020,
Здружение на производители на шампањ од Франција: Продажбата на шампањ нагло опадната
Продажбата на шампањ, еден од најпознатите француски производи, нагло опадна оваа година поради пандемијата предизвикана од корона вирусот, а претставниците на производителите оценуваат дека околу 100 милиони шишиња ќе останат непродадени. Поради пад...
21.09.2020,
СВЕТСКАТА ТРГОВСКА ОРГАНИЗАЦИЈА ЈА ПРЕЗЕНТИРАШЕ Е-БИБЛИОТЕКАТА ЗА „РАСПОРЕД НА СТОКИ“
На 17 септември 2020 година, Светската трговска организација ја лансираше Е-библиотеката за распоред на стоки, нова интернет-платформа која обезбедува пристап до илјадници датотеки и правни инструменти што ги содржат тарифите и другите обврски направ...
19.09.2020,
Групацијата „Алибаба” го претстави пилот-проектот за паметна фабрика во кинескиот град Хангџоу
Проектот на групацијата „Алибаба” е дел од иницијативата за паметно производство и се надоврзува на напорите на кинеските онлајн трговци да воспостават што е можно потесна соработка со домашните производители. Оваа најава го означува ширењето на „Али...
19.09.2020,
Во Цирих отворен Домот на чоколадо „Линдт“
Швајцарскиот Дом на чоколадо „Линдт“ (Lindt) беше отворен во Цирих. Овој несекојдневен музеј за време на интерактивното патување низ него на гостите им овозможува  да ги доживеат седумте чоколадни светови – од одгледување на зрна какао до производств...
18.09.2020,
Значителен профит на производителите на ракавици за еднократна употреба
Малезискиот производител на ракавици „Топ Глове“ извести дека во четвртото фискално тримесечје забележал за 17 пати поголема добивка отколку во истиот период лани, благодарение на побарувачката за лична заштитна опрема во време на пандемијата поради ...
18.09.2020,
Зголемен интерес за услугата авионски такси превоз во Србија
Во Србија во последно време е се’ популарен авионскот такси превозот, а согласно податоците од Директоратот на цивилното воздухопловство, постојат седум оператори со сертификат да го вршат овој вид на превоз на патници за надомест, од кои шест корист...
17.09.2020,
ОСТВАРЕНА СРЕДБА НА РАКОВОДСТВАТА НА СТОПАНСКАТА КОМОРА НА МАКЕДОНИЈА И ГРЧКАТА БИЗНИС АСОЦИЈАЦИЈА
Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, оствари  работна средба со Арис Влахос, претседавач со Грчката бизнис асоцијација во земјата и Георги Ланцас, член на Одборот на Асоцијацијата.Грчката бизнис асоцијација е првата форми...
<<  <  1    >  >> 


Контакт лице: д-р Татјана Штерјова Душковска
Директор на Дирекцијата на здруженија и регионални комори
Телефон: ++ 389 2 3244065, М. 070 276 023
Факс: ++ 389 2 3244088
Е-адреса: Tatjana@mchamber.mk
Контакт центар: (02) 15015